Erzurum adımları atmazsa ‘kış olimpiyatlarını’ kaybedebilir www.aksam.com.tr

Erzurum’un 2011 yılında düzenlenecek Üniversitelerarası Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak olması bölgede, özellikle de Erzurumlular da büyük heyecan yaratmıştı. Kente yapılacak çok sayıda yeni yatırımla Erzurum ‘makus talihini’ yenecekti ama son aylarda yaşananlar olimpiyat ev sahipliğini tehlikeye atacak düzeye ulaştı.

Projeleri yürütecek ve Universade’ın teknik komitesi FISU’yla muhatap olacak bir koordinatörün bile henüz atamasının yapılmaması kentte büyük yankı buldu.

Vali değişti yardımcısı Ankara’da

Organizasyonun Erzurum’a verilmesinin üzerinden neredeyse iki yıl geçti ancak henüz hiçbir tesisin temeli atılmış değil. Erzurum’daki yerel gazeteler her gün gelişmeleri sayfalarına taşıyor ancak yetkililerden gerekli yanıtları alabilmiş değiller. Şimdi akıllarda şu kaygı var: Eğer bu düzensizlik devam ederse olimpiyatları kaybedebiliriz. Nitekim Universiad heyeti, muhatap olacakları bir koordinatör bulamıyor, bu nedenle çalışmaların gerektiği gibi yapılmadığını düşünüyor. Bu yıl içinde yapacakları ziyarette de gelişmeleri yerinden inceleyecekler.

Spordan sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, yılbaşından bu yana projenin sorumluluğunu üstlenecek bir koordinatör atamaya çalışıyor ancak başarılı olabilmiş değil. Koordinatör olarak Erzurum Vali Yardımcılığı yapan Kasım Yekeler’in adı geçiyordu. Hatta Bakan Başesgioğlu, Yekeler’in kararnamesini imzaladığını açıklamıştı ancak Yekeler, kısa bir süre önce Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ne atandı. Şimdi yeni koordinatör adayları üzerinde çalışılıyor. Gelişmeler bununla sınırlı değil, bugüne kadar çalışmaları sürdüren Erzurum Valisi Celalettin Güvenç Manisa’ya atandı, yerine de Sami Bulut getirildi.

Kısa bir süre önce göreve başlayan yeni vali bürokratlarla toplantı üstüne toplantı yapıyor ancak kentte yapılması gereken hiçbir tesisin temeli dahi atılmış değil.

Bazı tesislerin ihalesi yapıldı ancak bu kez de ihalelerle ilgili tartışmalar başladı. İl Genel Meclisi’nde yapılan toplantılarda da sert tartışmalar yaşanıyor. Tartışmaların odağında ise Palandöken Kayak Tesisleri bulunuyor. Mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait olan ve Palandöken Kayak Tesisleri’ndeki Goldol Lift Mekanik Tesisleri’nin modernizasyonun yapılmamış olması tartışmaları alevlendiriyor. Büyük olasılıkla bu modernizasyon projesi de iddialar nedeniyle iptal edilecek.

Yolsuzluk iddiaları ayyuka çıktı

Aslında yapılacak her tesisle ilgili tartışma var Erzurum’da. İhalelerde bazı firmaların kollandığı, planların değiştirildiği gibi iddialar aleni olarak konuşuluyor. Örneğin Amerikalı SE Group tarafından yürütülen master çalışmasına göre Palandöken’de 3, Konaklı’da 8 lift yapması gerekirken, 2008 son değerlendirme raporlarında Palandöken’deki lift sayısını 3’ten 5’e, daha sonra da 7’ye çıkarıldı. 2 kişilik olan liftler de 4 kişilik olanlarla değiştirilmiş. Bir diğer iddia ise Palandöken’deki bazı özel otellerin bulunduğu bölgeye yakın yerlerde 3 adet yeni su göletinin neden yapılacak olduğu. İşte bu tartışmalar üzerine Bakan Başesgioğlu harekete geçti ve 11 Temmuz tarihinde toplantı düzenlemeye karar verdi. Şimdi gözler bu toplantıda.

Esin Gedik

 

 

<<< Pencereyi Kapat >>>