ERZURUM 2011 DE GECİKME YOKMUŞ :)

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, beraberindeki milletvekiller, müsteşarlar ve genel müdürlerle Erzurum'a çıkarma yaptı. Bazı spor tesislerinin açılışını yapan Bakan Başesgioğlu, 2011'de yapılacak Üniversitelerarası Kış Oyunları için 400 milyon YTL'lik yatırım yapacaklarını bildirdi.

2011 Kış Oyunları için Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Yunus Akgül'ün Genel Koordinatör olarak atandığını açıklayan Bakan Başesgioğlu, “Ankara'ya kadar ulaşan bazı dedikodular var. Benim de kulağıma geldi. 'Oyunlar yetişmeyecek' falan deniliyor. Böyle bir şey yok. Tüm yatırımlar zamanında gerçekleşecek" dedi.

 

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, bugün (Cuma) THY uçağıyla geldiği Erzurum'da Vali Sami Bulut, Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Ahmet Küçükler ve Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz tarafından karşılandı. Bakan Başesgioğlu, AKP Erzurum Milletvekilleri Muhyettin Aksak, Saadettin Aydın, İbrahim Kavaz, Fazilet Dağcı Çığlık, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Togay Bayatlı, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Kutlu, Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Hasan Albayrak, DSİ Genel Müdürü Haydar Koçaker, Karayolları Genel Müdürü Cahit Turan, TEDAŞ Genel Müdürü Haşim Keklik, Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık, Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Abdülkadir Dökmeci ile Vali Bulut'u ziyaret etti.

Bakan Başesgioğlu daha sonra Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi'ne giderek Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen '2011'e doğru Erzurum' paneline katıldı. Hükümet olarak 'Universiade Erzurum 2011'e önem verdikleri için kalabalık bir heyetle Erzurum'a geldiklerini anlatan Başesgioğlu, Kış Oyunları'nın Erzurum'da yapılacağının açıklandığı günden bu yana yaklaşık 1.5 yıl geçtiğini anımsatarak şunları söyledi:

“MUTFAK ÇALIŞMASI YAPTIK"

“Geçen süre içinde boş durulmadı. Belki elle tutulur, fiziki mekanlar yapılmadı ama mutfak çalışması yapıldı. Yasal zemin oluşturuldu. Alt yapı çalışmaları için mahalli kurullar oluşturulacak. Bu iş için 400 milyon YTL'lik bir yatırım söz konusu. 81 şehire, 900 ilçeye hizmet veren Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün yıllık yatırım bütçesi 200 milyon YTL'dir. Yani Erzurum'a yapılacak yatırım GSGM'nin iki yıllık bütçesine denktir. Organizasyonlardan sonra Erzurum'a kazandıracağı katma değeri daha hesaplamıyorum. Bu parayla 20 hastane, 30 fabrika, 40 okul yapabilirsiniz. Onun için her kuruşu dikkatle harcayacak, çarçur etmeyeceğiz. Şu ana kadar 20 milyon YTL harcandı. Bu yıl bütçemiz 50 milyon YTL'dir. Sağolsun sayın Başbakanımız. Paradan yana sıkıntımız yok. Erzurum dendiği zaman akan sular duruyor. İnşallah zamanında bitireceğiz. Koskoca salonlar, bu tesisler boş kalırsa harcadığımız para vicdanımızı sızlatır. Artık seyirci olmayacak, sahaya inip oyuncu olacağız. Bu salonlarda sporcu yetiştiremezsek gelen yabancıları şampiyon edip yollarsak bu iş olmaz."

“ORGANİZASYON ALMAK, ARSLANIN AĞZINDAN EKMEK ALMAK GİBİ"

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in yönettiği panele, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Hasan Albayrak, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan ile TMOK Başkanı Togay Bayatlı konuşmacı olarak katıldı. Türkiye'nin Dünya'da en çok spor organizasyonuna ev sahipliği yapan ülke olduğunu belirten Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay “Önceleri hiç organizasyon alamıyorduk. Aldığımız organizasyonları başarıyla gerçekleştirince peşpeşe almaya başladık. Organizasyonları almak aslanın ağzından ekmek almak gibi bir şey. Kentsel dönüşümle ilgili çalışmalara daha fazla eğilmeliyiz" diye konuştu.

Olimpiyat öncesinde ve sonrasında Erzurumlulara büyük iş düştüğünü kaydeden TMOK Başkanı Togay Bayatlı ise “Erzurumlular olarak önce esnafa lisan öğreteceğiz. Gençlere ve çocuklara kayak öğreteceğiz. İzmir'in en büyük başarısı o coşkulu seyircidir. Evleri boya badana yapacağız. TRT Genel Müdürü, bize spor kanalı açsın" dedi.

Bunun üzerine panel yöneticisi TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, spor kanalının gündemde olduğunu yakın bir gelecekte yayına başlayacaklarını bildirdi. Bölge Müdürlüklerini kapatacaklarını anımsatan TRT Genel Müdürü Şahin, Erzurum'da 2011 için TRT'nin stüdyo kuracaklarını açıkladı.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Hasan Albayrak ise “Erzurum'a bin 500 kapasiteli yurt yapacağız. Bir ay içinde ihalesi yapılacak. Suit veya 2 kişilik odaları bulunan 4- 5 yıldızlı otel gibi bir yurt yapacağız. Maliyeti 40 milyon YTL olacak" diye konuştu.

Bakan Başesgioğlu daha sonra Atatürk Üniversitesi kampusünde yaptırılan tartan pistli spor tesislerinin açılışında AKP İl Başkanı Hüseyin Tanfer'e penaltı attı. Bakan, üç penaltıdan birini gole çevirdi. Cemal Gürsel Stadyumu yanındaki benzer ikinci tartan pistli spor tesislerinin açılışında ise Başesgioğlu, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile Badminton oynadı. 800 metre atletizm yarışmasında dereceye giren öğrencilere altın dağıtan Bakan Başesgioğlu, 10'uncu sırada yarışı bitiren ve gözyaşlarına boğulan Ayetullah Belir'i (12) sakinleştirmeye çalıştı.

Bakan Başesgioğlu açılışların ardından Palandöken Dağı'ndaki Palan Otele geçerek 2011 için Hazırlık ve Düzenleme Kurulu toplantısına katıldı.

 
Kaynak : DHA
 

 

<<< Pencereyi Kapat >>>