1948 ST.MORİTZ KIŞ OLİMPİYATLARI VE SPORCULARIMIZ

2.Dünya Savaşı nedeniyle daha önceden planlanan 1940 Sapporo ve 1944 Cortina Olimpiyatları iptal edilmiş, Olimpiyat Komitesi 1948 için savaşta da tarafsız kalan İsviçre'nin St. Moritz merkezine karar verdi. Yine de Almanya ve Japonya bu oyunlara davet edilmedi. Türkiye Raşit Tolun kaptanlığında toplam 6 sporcuyla oyunlara katıldı. Sakatlıkları nedeniyle yarışlara katılamayan Kerami Sakarya ve Ahmet Giray haricinde Osman Yüce,Dursun Bozkurt ve Muzaffer Demirhan ekibin diğer elemanları idi. Muzaffer Demirhan daha 16 yaşını doldurmamış en genç sporcumuzdu. Zaten daha sonra 1956 Cortina, 1960 Squaw Valley ve 1964 Innsbruck Olimpiyatlarında ülkemizi temsil etti. 1951 Kitzbühel Hahnenkamm yarışında gösterdiği performansla bütün otoritelerin dikkatini çekmesine rağmen, imkansızlıklar yüzünden davet edildiği yurtdışı kamplara katılamadı ve belki de yakalayabileceği uluslararası bir başarıyı kaçırmış oldu.

İNİŞ 2.2.1948

 1 Henri Oreiller FRA 2:55.0
2 Franz Gabl AUT 2:59.1
3 Karl Molitor SUI 3:00.3
3 Ralph Olinger SUI 3:00.3
5 Egon Schöpf AUT 3:01.2
6 Silvio Alverà ITA 3:02.4
6 Carlo Gartner ITA 3:02.4
8 Fernand Grosjean SUI 3:03.1
9 Hans Nogler AUT 3:05.0
10 Hans Hansson SWE 3:05.0
11 Sverre Lassen-Urdahl NOR 3:06.4
11 Adolf Odermatt SUI 3:06.4
13 James Couttet FRA 3:07.3
14 Engelbert Haider AUT 3:08.2
15 Eberhard Kneisl AUT 3:08.3
16 Bjarne Arentz NOR 3:09.0
17 Antonín Šponar TCH 3:09.1
18 Romedi Spada SUI 3:09.2
19 Edi Mall AUT 3:09.3
20 Marius Eriksen NOR 3:09.4
21 Vittorio Chierroni ITA 3:10.0
22 Edy Reinalter SUI 3:11.0
23 Guy de Huertas FRA 3:12.0
23 Georges Panisset FRA 3:12.0
25 Sverre Johannessen NOR 3:12.1
26 Jack Reddish USA 3:12.3
27 Luboš Brchel TCH 3:12.4
28 Harvey Clifford CAN 3:14.1
28 Hector Sutherland CAN 3:14.1
30 Sixten Isberg SWE 3:15.0
31 Stein Eriksen NOR 3:15.1
32 Eugenio Bonnico ITA 3:15.4
33 Jean Pazzi FRA 3:16.1
34 Claude Penz FRA 3:19.2
35 Jozef Marusarz POL 3:20.2
36 Tine Mulej YUG 3:21.1
37 Jan Gąsienica Ciaptak POL 3:21.3
38 Åke Nilsson SWE 3:22.2
39 Pentti Alonen FIN 3:22.3
40 Stig Sollander SWE 3:23.1
41 Olle Dalman SWE 3:23.2
42 Richard Movitz USA 3:25.2
43 Steve Knowlton USA 3:26.2
44 Robert Blatt USA 3:27.4
45 Devereaux Jennings USA 3:28.2
46 Daniel Šlachta TCH 3:29.4
47 Robert "Barney" McLean USA 3:30.1
48 Péter Szikla HUN 3:30.4
49 Sándor Mazány HUN 3:31.4
50 Michel Feron BEL 3:34.3
51 Radu Scîrneci ROU 3:35.0
52 Tamás Szekely HUN 3:36.0
53 Aimo Vartiainen FIN 3:36.4
54 Slavko Lukanc YUG 3:37.1
55 Franz Beck LIE 3:38.3
56 Bert Irwin CAN 3:39.1
57 Dumitru Frăţilă ROU 3:39.3
58 Dumitru Sulică ROU 3:39.4
59 Hernán Oelkers CHI 3:40.2
60 Donald Garrow GBR 3:41.3
60 Bill Irwin CAN 3:41.3
62 David Madzhar BUL 3:45.3
63 Justo del Carril ARG 3:46.2
64 Magnús Brynjólfsson ISL 3:48.2
65 Károly Kõvári HUN 3:49.1
66 Ion Coliban ROU 3:49.2
67 Jerzy Schindler POL 3:49.4
68 Luis de Ridder ARG 3:50.2
69 Matevž Lukanc YUG 3:50.3
70 Philippe (Count) d'Ursel BEL 3:51.0
71 Mihai Bîră ROU 3:52.3
71 Ciril Praček YUG 3:52.3
73 Max Gassner LIE 3:53.0
74 Vasile Ionescu ROU 3:54.1
74 Arturo Hammersley CHI 3:54.1
76 James Palmer-Tomkinson GBR 3:54.1
77 György Libik HUN 3:55.3
78 Jaime Errázuriz CHI 3:56.4
79 Leopold Schädler LIE 4:00.0
80 Jože Bertoncelj YUG 4:00.2
81 Stuart Parkinson GBR 4:03.0
82 Dimitar Drazhev BUL 4:07.1
83 Gonzalo Domínguez CHI 4:08.3
84 Lajos Máté HUN 4:09.0
85 Otto Jung ARG 4:09.3
86 José Arias ESP 4:11.4
87 Raşit Tolun TUR 4:12.1
88 Harry Taylor GBR 4:17.4
89 Thomas de Morawitz ESP 4:24.0
90 Theodor Sele LIE 4:24.1
91 Gino de Pellegrín ARG 4:25.2
91 Ian Appleyard GBR 4:25.2
93 Pablo Rosenkjer ARG 4:36.2
94 Dursun Bozkurt TUR 4:37.3
95 Julio Cernuda ARG 4:46.4
96 Þórir Jónsson ISL 4:47.0
97 Osman Yüce TUR 4:49.2
98 Guðmundur Guðmundsson ISL 4:57.0
99 Konstantin (Prince) von Padua LIE 5:04.1
100 José María Vila ESP 5:13.0
101 Fotis Mavriplis GRE 5:39.1
102 Fernando Arminan ESP 5:41.2
Did not finish
  Zeno Colò ITA  
  Roberto Lacedelli ITA  
  Alfred Stäger SUI  
  Jan Pawlica POL  
  Johnny Lunde NOR  
  Saša Molnar YUG  
  Peter Boumphrey GBR  
Disqualified
  Ibrahim Geagea LIB  
  Muzaffer Demirhan TUR

SLALOM 5.2.1948

1 Edy Reinalter SUI 1:07.7 1:02.6 2:10.3
2 James Couttet FRA 1:07.5 1:03.3 2:10.8
3 Henri Oreiller FRA 1:08.0 1:04.8 2:12.8
4 Silvio Alverà ITA 1:07.4 1:05.8 2:13.3
5 Olle Dalman SWE 1:10.4 1:03.2 2:13.6
6 Egon Schöpf AUT 1:11.1 1:03.1 2:14.2
7 Jack Reddish USA 1:11.0 1:04.5 2:15.5
8 Karl Molitor SUI 1:10.2 1:06.0 2:16.2
9 Luboš Brchel TCH 1:10.8 1:05.8 2:16.6
10 Sixten Isberg SWE 1:10.7 1:06.5 2:17.2
11 Hans Hansson SWE 1:12.2 1:06.1 2:18.3
12 Edi Mall AUT 1:12.2 1:06.1 2:18.3
13 Georges Schneider SUI 1:11.9 1:06.5 2:18.4
14 Zeno Colò ITA 1:13.3 1:05.7 2:19.0
15 Désiré Lacroix FRA 1:09.9 1:10.0 2:19.9
16 Steve Knowlton USA 1:12.9 1:07.6 2:20.5
17 Engelbert Haider AUT 1:13.3 1:09.5 2:22.8
18 Saša Molnar YUG 1:11.4 1:12.0 2:23.4
19 Harvey Clifford CAN 1:13.5 1:10.2 2:23.7
20 Colin Stewart USA 1:15.3 1:08.8 2:24.1
21 Aimo Vartiainen FIN 1:14.0 1:11.0 2:25.0
22 Antonín Šponar TCH 1:15.2 1:06.5 2:26.7
23 Bjarne Arentz NOR 1:16.2 1:11.5 2:27.7
24 Robert "Barney" McLean USA 1:20.5 1:07.6 2:28.1
25 Péter Szikla HUN 1:15.1 1:14.1 2:29.2
26 Jack Nielsen NOR 1:22.0 1:07.8 2:29.8
27 Matevž Lukanc YUG 1:17.2 1:13.7 2:30.9
28 Hector Sutherland CAN 1:19.2 1:12.0 2:31.2
29 Stein Eriksen NOR 1:24.4 1:08.0 2:32.4
30 Vittorio Chierroni ITA 1:27.0 1:05.5 2:32.5
31 Jozef Marusarz POL 1:19.2 1:14.0 2:33.2
32 Pentti Alonen FIN 1:18.1 1:12.7 2:35.8
33 Daniel Šlachta TCH 1:21.0 1:17.7 2:38.7
34 Claude Penz FRA 1:24.2 1:10.9 2:40.1
35 Tamás Szekely HUN 1:21.9 1:15.8 2:42.7
36 Franci Čop YUG 1:24.8 1:18.9 2:43.6
37 Bert Irwin CAN 1:29.4 1:16.6 2:46.0
38 Dumitru Sulică ROU 1:27.2 1:20.7 2:47.9
39 Ion Coliban ROU 1:30.1 1:18.8 2:48.9
40 Tine Mulej YUG 1:15.0 1:36.0 2:51.0
41 Alf Opheim NOR 1:36.4 1:15.0 2:51.4
42 Luis de Ridder ARG 1:32.2 1:20.2 2:52.4
43 Gino de Pellegrín ARG 1:29.8 1:23.5 2:53.3
44 Dimitar Drazhev BUL 1:33.1 1:20.9 2:54.0
45 José Arias ESP 1:31.4 1:24.5 2:55.9
45 Juan Poll ESP 1:30.9 1:25.0 2:55.9
47 David Madzhar BUL 1:38.7 1:19.6 2:58.3
48 Lajos Máté HUN 1:40.1 1:20.5 3:00.6
49 Donald Garrow GBR 1:37.0 1:24.3 3:01.3
50 Bill Irwin CAN 1:40.4 1:21.2 3:01.6
51 Thomas de Morawitz ESP 1:37.0 1:30.8 3:07.8
52 Hernán Oelkers CHI 1:44.2 1:24.8 3:09.0
53 Otto Jung ARG 1:54.1 1:21.6 3:15.7
54 Arturo Hammersley CHI 1:49.2 1:26.9 3:16.1
55 Ian Appleyard GBR 1:47.0 1:33.1 3:20.1
56 Pablo Rosenkjer ARG 1:48.7 1:34.2 3:27.9
57 Bella Imre ROU 1:57.4 1:40.3 3:37.7
58 Raşit Tolun TUR 2:04.8 1:37.2 3:42.0
59 Guðmundur Guðmundsson ISL 2:04.4 1:45.2 3:54.6
60 Osman Yüce TUR 2:16.2 1:47.4 4:08.6
61 Harry Taylor GBR 2:05.5 1:59.4 4:09.9
62 Dursun Bozkurt TUR 2:08.2 1:53.0 4:11.2
63 John Boyagis GBR 2:30.0 1:39.1 4:14.1
64 Muzaffer Demirhan TUR 2:25.5 2:00.2 4:25.7
65 Ramón Blanco ESP 2:18.5 2:09.0 4:27.5
66 Ibrahim Geagea LIB 2:44.3 1:44.8 4:34.1
Did not finish 1st run
  Zdeněk Parma TCH      
  Karl Gamma SUI      
  Roberto Lacedelli ITA      
  Åke Nilsson SWE      
  Jan Lipowski POL      
  Jan Gąsienica Ciaptak POL      
  Jaime Errázuriz CHI      
  Anton Hinterholzer AUT      
Disqualified - 1st run
  Christian Pravda AUT      
  György Libik HUN      
  Radu Scîrneci ROU      

 

 

<<< Pencereyi Kapat >>>