1956 CORTİNA KIŞ OLİMPİYATLARI VE SPORCULARIMIZ

1952 Kış Olimpiyatları Oslo'da düzenlendi , Türkiye oyunlara katılmadı. 1956 senesinde İtalya Cortina'da düzenlenen oyunlara 6 sporcu ile katıldık. Muzaffer Demirhan ve Osman Yüce'nin ikinci katılımları olurken, Mahmut Eroğu ve Zeki Şamiloğlu'nun ilk katılımıydı. Ayrıca  Cevdet Çakar ile Argun Müceldibi kaflede olmalarına rağmen yarışmadılar. Asım Kurt başkanlığındaki kafilede Latif Osman Çıkıgil ve antrenör Gustav Mayer de bulunuyordu.

Efasne kayakçı Toni Sailer'in kazandığı B.slalom yarışı 623 m irtifa farklı 2660 metre uzunluğunda tek iniş olarak yapıldı. Muzaffer Demirhan finiş gören 87 sporcu arasında Yugoslav, Norveçli, Liechtenstein lı bir sürü sporcuyu geçerek 49. olmayı başarıyor.

B.SLALOM  29.1.56

1 Toni Sailer AUT 3:00.1
2 Andreas "Anderl" Molterer AUT 3:06.3
3 Walter Schuster AUT 3:07.2
4 Adrien Duvillard FRA 3:07.9
5 Charles Bozon FRA 3:08.4
6 Ernst Hinterseer AUT 3:08.5
7 Hans Peter Lanig GER 3:08.6
8 Sepp Behr GER 3:11.4
9 François Bonlieu FRA 3:11.8
10 Gino Burrini ITA 3:12.3
11 Guido Ghedina ITA 3:15.6
11 Chiharu Igaya JPN 3:15.6
13 Ralph Miller USA 3:15.8
14 Tom Corcoran USA 3:16.0
15 Brooks Dodge USA 3:16.4
16 Stig Sollander SWE 3:17.1
17 Georges Schneider SUI 3:17.3
18 Roland Blaesi SUI 3:18.2
19 Martin Julen SUI 3:18.5
20 Åke Nilsson SWE 3:21.4
21 Wallace "Buddy" Werner USA 3:21.5
22 Asle Sjåstad NOR 3:21.6
23 Jan Zarycki POL 3:22.3
24 Dino Pompanin ITA 3:22.4
25 Bruno Burrini ITA 3:23.1
26 Josef "Pepi" Schwaiger GER 3:23.5
27 Raymond Fellay SUI 3:23.9
28 Włodzimierz Czarniak POL 3:24.2
29 Olle Dalman SWE 3:24.9
30 Gérard Pasquier FRA 3:25.6
31 Jaroslav Bogdálek TCH 3:27.3
32 Evžen Čermák TCH 3:27.7
33 Aleksandr Filatov URS 3:27.8
34 Georgi Dimitrov BUL 3:28.9
35 Jozef Marusarz POL 3:29.3
36 Kurt Hennrich TCH 3:30.4
37 Gheorghe Cristoloveanu ROU 3:30.5
38 Vladimir Krajňák TCH 3:31.0
39 André Bertrand CAN 3:33.1
40 Franc Cvenkelj YUG 3:33.7
41 Georgi Varoshkin BUL 3:33.9
42 Pentti Alonen FIN 3:35.0
43 Kalevi Häkkinen FIN 3:36.9
44 Petar Ivanov Angelov BUL 3:40.0
45 Susumu Sugiyama JPN 3:40.8
46 Yury Sharkov URS 3:41.8
47 Ludvig Dornig YUG 3:42.4
48 Beni Obermüller GER 3:42.9
49 Muzaffer Demirhan TUR 3:44.2
50 Hans Magnus Andresen NOR 3:44.7
51 Jože Ilija YUG 3:44.8
52 Viktor Talyanov URS 3:45.2
53 Luis Arias ESP 3:47.1
54 Andrzej Gąsienica Roj POL 3:48.6
55 Gennady Chertishchev URS 3:48.9
56 Eysteinn Þórðarson ISL 3:49.4
56 Sandy Whitelaw GBR 3:49.4
58 Nigel Gardner GBR 3:51.8
59 Franz Beck LIE 3:52.6
60 Stefán Kristjánsson ISL 3:53.4
61 Bill Day AUS 3:56.9
62 Stefán Kristjánsson ISL 3:59.1
63 Osman Yüce TUR 3:59.4
64 Noel Harrison GBR 4:00.1
65 Denis Feron BEL 4:01.8
66 Robin Hooper GBR 4:02.2
67 Leopold Schädler LIE 4:03.3
68 Francisco Viladomat ESP 4:08.7
69 Anthony Aslangul AUS 4:09.0
70 Theodor Sele LIE 4:09.5
71 Ibrahim Geagea LIB 4:10.0
72 Vicente Vera CHI 4:10.6
73 Ewald Eberle LIE 4:11.6
74 Nicolae Pandrea ROU 4:12.3
75 René Farwig BOL 4:15.0
76 Reza Bazargan IRI 4:15.0
77 Zeki Şamiloğlu TUR 4:16.6
78 Sergio Navarrete CHI 4:20.3
79 Arturo Hammersley CHI 4:20.4
80 Frank Prihoda AUS 4:31.2
81 Jean Keyrouz LIB 4:40.6
82 Mahmoud Beiglou IRI 4:43.9
83 Jaime Talens ESP 4:52.2
84 James Walker AUS 5:21.0
85 Aris Vatimbellas GRE 5:23.6
86 Georges Gereidi LIB 5:34.8
87 Khristos Papageorgiou GRE 7:24.5
Disqualified
  Hans Olofsson SWE  
  Luis Molné ESP  
  Steinþór Jakobsson ISL  
  Alexandros Vouxinos GRE  
  Benik Amirian IRI  
  Guttorm Berge NOR  
  Mahmut Eroğlu TUR  
  Jan Thorstensen NOR

İNİŞ 3.2.56

1 Toni Sailer AUT 2:52.2
2 Raymond Fellay SUI 2:55.7
3 Andreas "Anderl" Molterer AUT 2:56.2
4 Roger Staub SUI 2:57.1
5 Hans Peter Lanig GER 2:59.8
6 Gino Burrini ITA 3:00.2
7 Kurt Hennrich TCH 3:01.5
8 Charles Bozon FRA 3:01.9
9 Bruno Burrini ITA 3:02.4
10 Stig Sollander SWE 3:05.4
11 Wallace "Buddy" Werner USA 3:05.8
12 Sepp Behr GER 3:07.7
13 Hans Forrer SUI 3:08.0
14 Asle Sjåstad NOR 3:08.8
15 Andrzej Gąsienica Roj POL 3:09.3
16 Aleksandr Filatov URS 3:16.6
17 Evžen Čermák TCH 3:18.0
18 Georgi Dimitrov BUL 3:18.1
19 Karl Zillibiller GER 3:21.6
20 Josef "Pepi" Schwaiger GER 3:22.2
21 Viktor Talyanov URS 3:26.5
22 Franc Cvenkelj YUG 3:28.5
23 Kalevi Häkkinen FIN 3:29.2
24 Georgi Varoshkin BUL 3:30.0
25 André Bertrand CAN 3:31.2
26 Franz Beck LIE 3:36.8
27 Petar Ivanov Angelov BUL 3:38.5
28 Susumu Sugiyama JPN 3:39.1
29 Ludvig Dornig YUG 3:41.1
30 Charlach Mackintosh GBR 3:41.4
31 Nicolae Pandrea ROU 3:46.5
32 Lars Mattsson SWE 3:50.4
33 Muzaffer Demirhan TUR 3:52.2
34 Nigel Gardner GBR 4:00.7
35 Bill Day AUS 4:02.0
36 Francisco Viladomat ESP 4:02.1
37 Luis Molné ESP 4:08.9
38 Denis Feron BEL 4:16.6
39 Mahmoud Beiglou IRI 4:22.0
40 Leopold Schädler LIE 4:23.7
41 Vicente Vera CHI 4:25.4
42 Ibrahim Geagea LIB 4:33.1
43 Jean Keyrouz LIB 4:57.6
44 Benik Amirian IRI 5:02.7
45 Max (Prince) von Hohenlohe LIE 5:15.8
46 Aris Vatimbellas GRE 5:44.2
47 Khristos Papageorgiou GRE 8:03.2
Disqualified
  Josl Rieder AUT  
  Ralph Miller USA  
  Lino Zecchini ITA  
  William Beck USA  
  Walter Schuster AUT  
  Chiharu Igaya JPN  
  René Collet FRA  
  Adrien Duvillard FRA  
  André Simond FRA  
  Andreas Ruedi SUI  
  Jan Zarycki POL  
  Paride Milianti ITA  
  Marvin Melville USA  
  Kåre Opdal NOR  
  Vladimir Krajňák TCH  
  Trygve Berge NOR  
  Sergey Shustov URS  
  Osman Yüce TUR  
  Jože Ilija YUG  
  Jaroslav Bogdálek TCH  
  Pentti Alonen FIN  
  Gheorghe Cristoloveanu ROU  
  Gennady Chertishchev URS  
  Robin Brock-Hollinshead GBR  
  Herman Kindle LIE  
  Jaime Talens ESP  
  Reza Bazargan IRI  
  Douglas Mackintosh GBR

SLALOM  da bütün sporcularımız diskalifye oldu.

 

 

 

<<< Pencereyi Kapat >>>