42 SENE SONRA CARLO JAHNKA

Dünya Kupası organizasyonunun ilk senesi 1967 , aylardan mart , ABD Franconia Kayak Merkezi, efsane Fransız Jean Claude Killy üç gün arka arkaya 3 ayrı disiplinde , iniş,b.slalom ve slalomda birinciliğe ulaşıyor.  42 sene sonra yine ABD Beaver Creek'de bu sefer genç İsviçreli Carlo Jahnka 3 gün üst üste 3 ayrı disiplinde  (süper combine/iniş ve b.slalom) birinci olarak bu rekoru egale ediyor.

Tabii haklarını yemeyelim, Marc Giardelli, Hermann Maier ve Aksel Lund Svindal'in arka arkaya 3 yarış kazanma başarıları var ama 3 günde 3 ayrı disiplinde 3 birincilik, sadece iki kişinin tekelinde.

Yazın yaşadığı virüs problemi yüzünden bağışıklık problemi yaşayıp, kondisyon antremanlarını aksatmak zorunda kalan Jahnka'nın antrenörleri , dünya kupasının  sıkışık takvimini kaldıramayacağından korkuyorlar ve bazı yarışları pas geçirme niyetindeler. Olimpiyat sezonunda erken tutulan form , yeterince hazır olmayan bir sporcuda performansı uzun süreye yaymak için oldukça rizikolu.

Geçen sene 65 göğüs numarasıyla start aldığı Lake Louise iniş yarışında ikinci olunca , başarıyı hava durumuna bağlayanlar şimdi tamamen sus pus.

 

 

 

 

<<< Pencereyi Kapat >>>