GENÇ 1 VE GENÇ 2 BİRLEŞTİRİLDİ YORUM

Federasyon web sitesinde yaptığı duyuru ile alp disiplininde Genç-1 ve Genç-2 kategorsinin Gençler adı altında birleştirdiğini duyurdu. Daha evvel  katılımın az olduğu snowboard yarışlarında yapılan uygulama şimdi de kayakda yürülüğe konuyor.

İki kategorinin birleştirildiği bu yeni kategoride kontenjanlarda nasıl bir ayarlama yapıldığı görebildiğimiz kadarla açıklanmamış. İl elemelerinde ayrı ayrı 4 er sporculuk kontenjanları olan bu iki kategoride , kategoriler birleşince kontenjanlar toplanacak mı yoksa sadece 4 ile sınırlımı kalacak. 1990-91 ve 92 doğumlularla yani  17-18-19 yaş gurubu ile, çocuk kategorisinden bu sene gençlere çıkan 15 yaş ve 16 yaşın beraber yarışacağı kategoride , bu  sporcuların - özellikle erkeklerde-  bazı istisnalar haricinde ilk 4 e girme , bir şekilde girerlerse de  etap yarışlarında ilk 10 a girme şansları olamayacakları bariz. .  Genç milli takıma da seçilme ihtimalleri oldukça düşük..

Merak ediyorum sporun altyapısından gelen 15-16 yaş gençleri , kurtlar sofrasına atarlarken ne düşündüler. Uluslararası yarışmalarda sadece Genç-1 e dönük yarışmalar yok denecek kadar az, olanların en önemlisi EYOF Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları, tabii birde 2012 de başlayacak olan Dünya Gençlik Olimpiyatları. Uluslararası arenada yapılan yarışların az olması , kayakda ileri ve ilerlemekte olan ülkelerde yerel şampiyonalarında FIS in ön gördüğü Genç 1 kategorisinin  kaldırılmasını gerektirmemiş.  Umarım bu karalarından çabuk vaz geçerler , son zamanlarda yaz boz haline gelen o kadar çok şey oldu ki , bu da onlardan biri olur. Esasen perşembenin gelişi çarşambadan belliydi, temmuz ayından beri yurtiçi kondisyon kamplarına katılan genç 1 sporcularının yurtdışı kamplara götürülmemesinden anlamalıydık. Gelişme çabası içinde olan kayağımızın geleceği olan Genç 1 sporcularını iki sene nadasa bırakmak nasıl bir mantıktır ben çözemedim, bazıları çözmüş anlaşılan. 

 

 

 

<<< Pencereyi Kapat >>>