''FISU'NUN MUHATTABI BİZİZ'' TEPEDE ÇEKİŞME BAŞLADI

Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer, 2011'de Erzurum'da yapılacak 25. Dünya Üniversiteler Arası Kış Oyunları'nın, kamuoyuna Kayak Federasyonunu organizasyonuymuş gibi lanse edilmeye çalışıldığını savunarak, ''Kayak Federasyonunun bu işi kendi organizasyonları gibi göstermesi yanlış, bu başkalarının haklarına saygısızlıktır'' dedi.

Prof. Dr. Tamer yaptığı açıklamada, 2011'de Erzurum'da yapılan 25. Dünya Üniversiteler Arası Kış Oyunları'nın, federasyonlarının sorumluluğunda olduğunu belirtti.

Oyunların, federasyonlarının üyesi olduğu Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonunca (FISU) Erzurum'a verildiğini hatırlatan Tamer, daha önce bu kış oyunlarına 2 kez aday olduklarını, ilkinde alamadıklarını kaydetti. Bu kez işi sıkı tuttuklarını anlatan Tamer, FISU bünyesinde ciddi kulis çalışmaları yaptıklarını, Slovenya'nın Maribor kenti gibi güçlü bir rakip karşısında organizasyonu almayı başardıklarını söyledi.

Organizasyonu alırken oldukça zorlandıklarını anlatan Tamer, şunları kaydetti:
''Oyunlar federasyonumuzun müracaatıyla alındı, ancak Erzurum benim fikrim değildi. Konu bana ilk getirildiğinde 'Biz kış oyunları düzenleyemeyiz' dedim. Erzurum'u gittim, gördüm ve fikrim değişmedi. Ancak o bölgenin kalkınması için bunun çok iyi bir fırsat olduğunu düşündük ve bunun üzerine federasyonumuz, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Erzurum Valiliği ve Atatürk Üniversitesi ortak çalışmalara başladık. Bu organizasyonu alırken çok zorlandık. Üniversite Kış oyunları, olimpiyatlardan sonra en büyük organizasyon. Böyle bir organizasyonu alacak tesis ve tecrübemiz yoktu. İzmir'de yaptığımız Dünya Üniversiteler Yaz Oyunları'nda işlerin son anda düzelmesi, federasyonumuza olan güveni artırdı ve kış sporlarında çok güçlü bir konumda olan Slovenya'nın Maribor kentiyle rekabet etmemize rağmen, organizasyonu Erzurum'a almayı başardık. Böylece Japonya, Kore, İtalya ve Çin'den sonra, dünyada hem üniversite yaz oyunları, hem de kış oyunlarını alabilen 5. ülke olduk.''

-''FISU'NUN MUHATABI BİZİZ''-
Kamuoyuna Üniversite Kış Oyunları'nın, Kayak Federasyonunun organizasyonuymuş gibi lanse edilmeye çalışıldığını savunan Prof. Dr. Kemal Tamer, şöyle konuştu:
''Kayak Federasyonunun bu işi, kendi organizasyonları gibi göstermesi yanlış, bu başkalarının haklarına saygısızlıktır. Bunu her yerde söyledik. Bu organizasyonun içerisinde Buz Hokeyi, Buz Pateni, Kızak federasyonları da yer alıyor. Ancak diğer federasyonlar bu kadar sahiplenmezken, Kayak Federasyonunda böyle bir hava var. Oyunların düzenlenmesi konusunda FISU federasyonumuzu muhatap alıyor.
Kayak Federasyonunun bugüne kadar böyle büyük bir organizasyon tecrübesi yok. Bizim İzmir tecrübemiz var. Avrupa Kayak Şampiyonası, Dünya Kayak Şampiyonası gibi organizasyonlar olsa, bunlar Kayak Federasyonunun organizasyonu olurdu. Ama alabilirler miydi, alamazlardı. İnşallah bundan sonra alabilirler. Öte yandan Kayak Federasyonunun hazırlıklar için yeterince teknik elemanını olmadığını düşünüyorum. Bu organizasyonda yer alacak yarışmaların bir çoğu Türkiye'de ilk kez yapılacak. Atlama kulesi Türkiye'de ilk kez yapılıyor. Biatlon tecrübemiz yok. Kuzey ve Alp disiplininde birçok yarışma Türkiye'de hiç yapılmamış. Kayak Federasyonun üst düzey organizasyon tecrübesi yok.''

Salon sporlarının daha rahat gerçekleştirileceğini düşündüğünü belirten Prof. Dr. Tamer, salon sporları için Erzurum'a 5 kalıcı spor salonu yapıldığını kaydetti. Tüm Türkiye'de kış sporları için 3 tane salon olduğuna dikkati çeken Tamer, 5 salonun Erzurum için fazla olduğunu söyledi. Prof. Dr. Tamer, bu salonların 3 tanesinin taşınabilir yapılmasını önerdiklerini, böylece istendiği zaman sökülüp ihtiyaç duyulan bölgede kullanılabileceğini ifade ettiklerini, ancak önerilerinin kabul edilmediğini belirtti.

-''OYUNLARI, TÜRKİYE'DE KIŞ SPORLARININ MİLADI OLARAK GÖRÜYORUM''-
Oyunların Erzurum'da düzenlenmesinin Türkiye ve bölge için çok önemli olduğuna işaret eden Prof. Dr. Tamer, ''Oyunları, Türkiye'de kış sporlarının miladı olarak görüyorum'' dedi.

Tesisler bittikten sonra Erzurum'un Türkiye'deki değil, bölgedeki en güzel kayak merkezi olacağını ifade eden Kemal Tamer, Erzurum'un en iyi kar tutan yerlerden biri olduğunu söyledi.

Doğu Anadolu'da geçen sene yeterince kar yağmadığını, bu nedenle Kış sporlarının büyük bir kriz yaşadığına işaret eden Prof. Dr. Tamer, şunları kaydetti:
''Şimdi oyunlar nedeniyle göletler yapılıyor, kar yapma makineleri alındı. Palandöken'deki mevcut pistler yenilendi. Artık mevsim başladıktan sonra Erzurum'a gelenler çok düzgün pistlerde kayak yapabilecek. Tabii bütün bu yatırımların oyunlardan sonra turizme de katkısı büyük olacak. Oyunlar köyünde içinde duşu bulunan 2-3 kişilik odalardan oluşan barınma yerleri yapılıyor. Bunlar oyunlardan sonra öğrenci yurdu olarak kullanılacak. ancak bunlar yeterli değil, özellikle tesislerin yapıldığı Konaklı bölgesinde otellere ihtiyaç var. Özel sektörün de işin içine girmesi ve turistik tesisler yapması gerekiyor.''

YORUM: Kemal Tamer'in oyunların alınmasındaki emeği yadsınamaz. Ama ondan sonra organizasyon için hiç bir hazırlık yapmaya gayret etmemiş, hiçbir konuda elini taşın altına koymamış insanlar, beğenelim beğenmiyelim, eksik bulalım bulmayalım ama her konuda elini taşın altına koyan Kayak Federasyonu'nu rol çalmakla suçlaması  abesle iştigaldir. Kendi yaptıkları daha doğrusu yapamadıkları Üniversitelerarası Türkiye Şampiyonası organizasyonları , onların bu konuda ne kadar yetersiz olduğunun en büyük kanıtıdır. Bu polemikleri bırakıp ellerinde bir imkan varsa onu Kayak Federasyonu'na destek için kullanması daha doğru olur. 

 

 

<<< Pencereyi Kapat >>>