ERZURUM 2011 ARDINDAN

Yaklaşık dört yıl evvel ilk haberi aldığımızda , sevinçten havalar uçduğumuz Universiade Oyunları en nihayet gerçekleşti. Bu 4 senelik sürecin ilk 2 senesi sanki bu oyunlar Erzurum'da yapılmayacakmış gibi yetkililerin büyük umursamazlığı ile geçerken, son iki sene klasik Türk mucizesi gerçekleşerek açılış gününe dört dörtlük tesisler yetiştirildi. Bu süreçte hiç vazifesi olmamasına rağmen ihalenin üstüne kalması ile Kayak Federasyonu da yatırımcı olarak çok önemli bir rol üstlendi. Federasyon kapasitesinin büyük kısmı bu yatırımların yetişmesi için kullanıldı, hele kar yağmaması ve göletlerin su tutmaması nedeniyle tehlikeye giren alp/kuzey/serbest stil kayak ve snowboard yarış pistleri görevlilerin büyük fedakarlıkları ile yarışlara hazır hale getirildi. Burada bu isimsiz kahramanlara teşekkür etmeyi borç biliriz.

Bazı yarışmaları canlı bazılarını televizyondan izlediğim kadarıyla, sahiden gurur duyulacak tesislerde, hiç de kötü olmayan bir organizasyon gerçekleştirdik. Tabii aksayan ve eksik yönleri vardı, ama Vancouver Olimpiyatlarında da benzer problemler oluştu. Organizasyonun geneline baktığımızda, yabancı sporcularla sohbet ettiğimizde , hatta bazılarının döndükten sonra bloglarında yazdıklarını okuyunca başarılı geçtiği söylenebilir. Herkesin ana şikayet konusu açılış töreninde sporculara çektirilen eziyet ve arkasından çoğunun ciddi şekilde hastalanmasıydı. Bazıları catering ve ulaşım konularından şikayet ederken , bir sürüsü de  oyunlar köyünün ne kadar mükemmel olduğunu, gösterilen misafirperverliğin inanılmaz olduğunu ön plana çıkartıyorlar. Dönüşte uçakta karşılaştığım yabancı takımlardan birinin alp disiplini antrenörü, ülkemizde ilk kere yapılan bu kadar büyük bir organizasyonda yaşanan aksiliklerin normal ve kabul edilebilir olduğunun altını çizdi.

Sporcularımızın aldıkları sonuçlar beklentilerimiz paralelinde gerçekleşti.Sabahattin'in performansı son anda madalyaya yetmezken, katılım azlığı sayesinde Zeynep'in yakaladığı madalya şansı da rakiplerinin tecrübesi  ve hatasız performansı nedeniyle gerçekleşmedi. Alp disiplininde alınan sonuçlar dört senedir teknik sorumlular tarafından nasıl uyutulduğumuzun kanıtı oldu. Dünya performans kayak eğitiminin ve teşkilatlanma sisteminin onlarca sene gerisinde kalan yapılanma hakkındaki görüşlerimi site de defalarca yazdığım için bir daha tekrarlamaya gerek yok. Umarım bundan sonra hiçbir mazeretin arkasına saklanmadan,seçim hesabı yapmadan, ehli insanlar yetkin görevlere getirilir de ,ilk planda şampiyon çıkarma hayalini görmeden , 2014 Olimpiyatlarına ülke kontenjanı harici sporcu götürebiliriz. 

Sonuç olarak sektörün içinden biri olarak Erzurum 2011 in her aşamasında emeği geçenlere minnet borçluyuz. Ülkemiz çeşitli dallarda inanılmaz güzel tesisler kazandı. Bundan sonra hedefimiz , seçimi için türlü entrikaların döndüğü 2022 Olimpiyatlarını almaya uğraşmak yerine , ülke genelinde bu tesislerin sayısını arttırmak ve  büyük organizasyonlarda madalya alabilecek sporcular yetiştirmek olmalı derim. 

 

 

 

<<< Pencereyi Kapat >>>