MANTALİTE FARKI

Aşağıda Türkiye Tenis Federasyonu sayfasında yapılan bir duyuruyu aynen yayınlıyorum. Basiretli yöneticilerin genç tenisçileri uluslararası / yurtdışı turnuvalar için ne kadar çok desteklediklerini ve onlara doğru yolu göstermeye çalıştıklarını aşağıdaki yazıdan görmek mümkün.  İşin garibi Tenis Federasyonu da bizim Kayak Federasyonu gibi özerk ve GSGM nin amir hükümlerine bağlı. Onlar genç tenisçileri mümkün olduğu kadar uluslararası turnuvalara katılmaya teşvik ederken, bizimkiler anlaşılmaz bir paranoyayla “yasakçı” tavırlarını sürdürmeyi marifet sayıyorlar.

Bir federasyon dünyanın en ünlü teknik direktörünü ülkemize getirtiyor, antrenörleri eğittiriyor, ülkeye özgü program hazırlatıyor, önümüzdeki 10 senenin programını yapıyor,  5-6 senedir ülke tenisinde ki ivme gözle gözüküyor, diğeri ne yapıyor ? Korku dağları bekliyor...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Federasyonumuzdan genç tenisçilere yol haritası

Profesyonel tenis oyuncusu olmak üzere yola çıkmış sporcuların, yaş gruplarında gelişimlerini sürdürürken uygulayacakları turnuva seçimlerinde öncelikleri hazır bulunur bulunmaz future turnuvalarını oynamaya başlamak ve profesyonel mentaliteye adapte olmalıdır. Henuz yaşı veya seviyesi uygun olmayan gençlerin hedefi ise o yaş grubunun en iyi kesimi ile birlikte rekabette kalmak olmalıdır.

Bu bağlamda gerek Tennis Europe gerek ITF JR turnuvaları seçimi yapılırken; klasman hedefi yerine üst düzey turnuvalarda bulunma ve orada rekabet edebilme hedefi konulması sporcularımızın gelişimi adına son derece önemlidir. Unutulmamalıdır ki bu turnuvalar profesyonellik yolunda amaç değil sadece araçtır.

Bilindiği gibi Kategori 1 turnuvaları yaş gruplarının en iyi sporcularının bir araya geldikleri turnuvalardır. Bu turnuvalara katılabilecek sıralamaya sahip olmak, yaş gruplarında en üst düzeyde gelişimi sürdürebilmek adına önemlidir.

Genç sporcularımızın bu hedefe ulaşabilmelerinde yol gösterici olmak amacı ile ekteki tablo hazırlanmıştır. Tabloda 2010 – 2011 (Temmuz ayına kadar) yılında yapılmış tüm Tennis Europe Kategori 1 turnuvalara katılabilmek adına sahip olunması gereken en düşük sıralamalar (ana tablo ve eleme) listelenmiştir. Benzer bir calışma ITF JR turnuvaları içinde yapılacak ve ilerleyen günlerde sizlerle paylaşılacaktır.

Sporcularımızın turnuva planlamalarını yaparken öncelikli olarak ekteki tabloda verilmiş olan turnuvalara katılabilecek duruma gelmeleri, bu başarıyı yakalamış olan sporcularımızın da Kategori 1 turnuvalarında yarışarak oyunlarını ve zihinlerini gelecek günlere daha iyi hazırlanmaları amaç olmalıdır.

Tüm sporcularımıza profesyonellik yolunda başarılar dileriz.

http://www.ttf.org.tr/2011/07/federasyonumuzdan-genc-teniscilere-yol-haritasi/

 

 

 

 

<<< Pencereyi Kapat >>>