HATA HATAYI DOĞURUYOR

Bu sitenin okurları, evvelki sene Genç 1 ve 2 kategorileri birleştirilmesine ne kadar karşı çıktığımı hatırlarlar. Zaten yazılar hala arşivde duruyor. Bu kararın üstünden yeterli zaman geçince , eleştrilerimi yaşanan örneklerle süsleme imkanım doğdu.

Genç 1 ve genç 2 kategorisinin birleştirilmesi , Çocuk 2 kategorisinden Genç katogorisine geçen özellikle erkek sporcularda motivasyon kaybına neden oluyor. Gençlerde kendimden 4 yaş büyüklerle yarışacağım nasıl olsa hiçbir şansım olmaz diyen sporcular yeterince çalışmayıp bir önceki seneki performanslarını aratır hale geliyorlar. Geçtiğimiz sezondan somut örnekler,    

2009-2010 sezonundaki Çocuk 2 kategorisinde yarışırlarken ki performansları ile sezon başında genç milli takıma çağrılan Cengiz Karcan ,  Remzi Ateş, Mert Tüncü gibi 95 doğumlu gençler , 2010-11 sezonunda girdikleri yarışlarda çok düşük performans göstermişlerdir. Bırakın onları, 91-92-93 doğumlu Genç 2 kategorisindeki sporcularla yarışan 94 doğumlu diğer sporcularımız da (Doğuş Köker hariç) hiçbir varlık gösterememişler ve hiç biri Genç veya B Milli takım kadrosunda kendilerine yer bulamamışlardır.

Bu seneki Ç2  performanslarıyla  bu kadroya dahil edilen Deniz Kulaksızoğlu , Mustafa Topaloğlu, Harun Öz veya seçilemeyen Derin Evcim, Üstün Üstünkaya ,Mert Kamaz gibi 96 doğumlu sporcuları da korkarım aynı son beklemektedir. Biz bu 95-96 doğumlu çocukları 92-93 doğumlularla aynı klasmanda yarıştırırsak, kayaktan soğumalarına hatta kopmalarına neden oluruz.

FIS in bile , Antalya toplantısında üstünde uzun uzun tartışılarak yaş guruplarını bir sene ileri atmasına neden olan ve sporcular açısından risk gördükleri durum, bu yaş gurubu sporcuların FIS yarışlarında büyüklerle rekabete girmeye çalışıp sakatlanmaları veya morallerinin bozulup kayaktan uzaklaşmalarıydı. Bu toplantılarda özellikle Genç 1 kategorisinin kendi içinde derecelendirilmesinin üstünde ısrarla duruldu. Dünya Gençler Şampiyonası’nda bile, yarışa katılan Genç 1 sporcuları içinde bir sıralama yapılıp özel ödül veriliyor.

 

2012 Gençler Kış Olimpiyatları'nda 95 ve 96 lı sporcular yarışabiliyor. 16 Aralık sporcu isimlerini bildirmek için son gün. Memleketimizde o tarihe kadar yarış yapılma imkanı olmayacağı için, seçmeyi sadece milli takımdaki sporcular arasından yurtdışında yapacaklar. Dolayısıyla geçtiğimiz sezon kendinden büyüklerle yarışıp milli takıma girme şansı yakalayamayan 95liler  baştan elemine oldular. Seçme Çocuk 2 kategorisinden milli takıma giren 96lılar arasından yapılacak. Görüyorsunuz değil mi hata nasıl hatayı doğuruyor.

 

Allah şaşırtmasın ne diyeyim, bu haksızlıkların vebali birilerinden çıkar.

 

 

 

 

<<< Pencereyi Kapat >>>