OLUMLU BİR ADIM

 Federasyon'un bugünkü duyurusunda, milli sporcu belgeli sporcuların FIS yarışlarına belli kriteler çerçevesinde  katılabileceğini yayınladı. Bu konuda federasyonla ilk konuşmamı 2007 Temmuz ayında iki snowboardcunun G.Amerika'da ki FIS yarışlarına katılabilmesi için yapmıştım. Özellikle ülkemizde yapılan FIS yarışlarına kendi sporcularımızın katılamaması ciddi sorundu. Bütün dünya kayakçıları ellerini kollarını sallayarak FIS yarışlarına katılırken bizimkilerin en iyi şartlarda 8-10 yarışa katılabilmesi oldukça moral bozucuydu.

Aşağıya bir kopyasını aldığım yönetmelik Kayak Federasyonu tarafından atılan çok olumlu bir adım olarak görüyorum.  Artık her şeyi federasyondan beklemenin manası yok. Bu federasyon özerk kalacaksa , maalesef bundan sonra bütçesinde son senelere göre bir azalma olacaktır. Bundan sonra kulüplerin ve sporcuların sorumluluğu artıyor. Kulüpler imkanlarını zorlayıp, bünyelerinde bu kriterlere uyan fakat milli takıma seçilemeyen sporculara, hatta aktif milli sporculara bu imkanı sağlamaya çalışmalıdırlar. Federasyonun açtığı bu yolda bütün imkanları zorlamalıyız.

Bu yönetmeliğin çıkmasına vesile olan Yönetim Kurulu ve Teknik Kurul üyelerine , Türk kayağının önünü açan bu kararın alınmasına olurunu veren herkese müteşekkiriz.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Milli Takımlar dışında yurt dışında yapılacak uluslararası faaliyetlerde yarışma izni verilecek sporcular ile ilgili Federasyonumuz Teknik Kurulunca belirlenen usul ve esaslar


Uluslararası Yarışmalar
Uluslararası Kayak Federasyonunun (FIS) ve Uluslararası Biathlon Federasyonunun (IBU) programında yer alan yurtdışında yapılacak yarışmaları ifade etmektedir.


Şartlar:
a) Yurt dışında yarışmalara katılmak isteyen sporcular Milli Sporcu Belgesine sahip olmalıdırlar.
b) Yurt dışında yapılacak FIS yarışlarında ülke kotası bulunuyorsa öncelik Milli Takım Sporcularına verilir.
c) Yurt dışında yapılacak uluslararası yarışmalara katılacak sporcuların, katılmak istedikleri FIS yarışları için en az 1 ay, IBU yarışları için ise en az 2 ay öncesinden Federasyonumuza müracaat etmeleri gerekmektedir.
d) Milli Takımlar dışında yurt dışındaki yarışmalara katılmak için müracaat eden sporcuların istekleri Federasyon tarafından incelenerek karara bağlanır.
e) Yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşı sporcuların başvuruları ise, yurt dışında katıldıkları yarışma sonuçları Federasyonca incelenerek değerlendirmeye alınır.
f) Başvuruda bulunan sporcular yurt dışına çıktıkları ilk günden ikamet adreslerine ulaşıncaya kadar geçen süre içerisinde her türlü kaza, hastalık ve sakatlanmalara karşı özel sigorta sistemine göre sigortalandıklarını gösterir belgeyi (sigorta yurt dışındaki masrafları da karşılamayı taahhüt etmiş olmalıdır.) Federasyona ibraz etmek zorundadır.
g) Yurt dışına çıkış ve yarışma izni verilen sporculara Federasyon tarafından herhangi bir ödeme yapılmaz. (başvuruda bulunan sporcular bu durumu peşinen kabul etmiş sayılırlar)
h) Başvuruda bulunan sporcular için Federasyonca idareci ve Antrenör görevlendirilmesi yapılmaz.
ı) Başvuruda bulunan sporculara Federasyonumuzca Hizmet pasaportu (Gri) temin edilmez.
i) Yarışma izni ve onayı verilen bu sporcuların, almış oldukları dereceleri, kendilerine Milli Takıma girme hakkı vermez.
k) Yarışma izni ve onayı verilen bu sporcular, almış oldukları derecelerinden dolayı ödül alma hakkına sahip değillerdir.


Sporcuların Sorumlulukları ve Yükümlülükleri
a) Sporcular Ceza Yönetmeliğinden sorumludurlar.
b) Sporcular ilgili branşın gerektirdiği tüm yarışma kurallarına uymak ve yerine getirmek zorundadırlar.
c) Sporcuların uyarıcı ya da yasaklı maddeler bulundurması durumunda tüm sorumluluk sporcuya aittir, sporcu bunu peşinen kabul etmiştir.

 

 

<<< Pencereyi Kapat >>>